Anasayfa » Bizden Haberler

İzban’a Bisiklet Yasağına Şarkılı Türkülü Protesto

24 Aralık 2012 1 yorum

Sokak Orkestrası Bisiklet1

Sokak Orkestrası ve Kendini Bilir Bir Grup Bisikletli, ortaklaşa organize ettikleri etkinlikle İzmir kent yaşamının bir sorununu daha gündeme taşımayı başardı. İzban A.Ş. ve İzmir Metro A.Ş.  tarafından uygulanan akıl dışı bisiklet yasağını protesto emek üzere toplan İzmir’li bisiklet severler, yazdıkları şarkıyla ve yaratıcı eylemleriyle yolcuların büyük beğenisini kazanmayı bildi.

İzmir hafif raylı sistemine bir bisiklet tekerini dahi sokmamakta direnen yetkilileri, daha önce 1 Aralık’ta da yaptıkları eylemlerle uyaran İzmir’li bisiklet severler kent yaşamına, kent trafiğine ve kentin atmosferine sayısız katkıları olan bu ulaşım aracına karşı takınılan bu düşmanca tutumu anlamakta güçlük çektiklerini ifade ettiler.

Konak meydanında başlayan şarkılı türkülü bisiklet yasağı protestosu Konak metro istasyonunda vatandaşların alkışları eşliğinde devam etti. Bu duruma “seyirci kalmak istemeyen yetkililerle” vatandaşlar arasında yaşanan komik tartışmalar ise izleyenleri kahkahalara boğdu. Şarkılı türkülü eylemin bir sonraki durağı Halkapınar aktarma istasyonu oldu. Burada da vatandaşların desteğiyle karşılaşan İzmir’li bisiklet severlerin sayısı vatandaşların katımıyla giderek artmaya başladı. Halkapınar Karşıyaka arasında vagonda da devam eden eğlenceli protesto yetkililerin treni 15 dakika boyunca durdurması sebebiyle gerginliğe dönüştü. Bu gerginlik sırasında vatandaşlar adeta etten duvar örerek eyleme sahip çıktılar. Trenin hareket etmeye başlamasıyla birlikte vagonda siyaset meydanı tadında gerçekleşen yolculuk Karşıyaka istasyonu önünde gerçekleştirilen finalle başladığı gibi şarkılı türkülü sona erdi.

Haberin Videosu için: http://www.youtube.com/watch?v=Kgz6gKtUfAc

Facebook etkinlik sayfası için: https://www.facebook.com/events/165786516899911/